Proslava 160. rođendana

160 godina…zvuči nevjerojatno, ali upravo toliko ljeta ima naša Prva. Taj veliki jubilej zaslužio je i posebno obilježavanje, a baš takvo smo i upriličili!

Pripreme su trajale mjesecima i obuhvatile su veliki broj ljudi – nastavnika, sadašnjih i bivših učenika. Rezultati su bili zadivljujući.

Sve je počelo 19. studenoga 2014. svečanim otvaranjem izložbe učeničkih radova (crteža i fotografija) u školskoj knjižnici na temu Moja škola. Istoga dana izašla je Ljetografija – povijesni prikaz  škole s naglaskom na posljednjih deset godina. Na jednom mjestu nalaze se svi naši uspjesi i dosezi, imena svih učenika koji su maturirali, sve naše aktivnosti i projekti, uspjesi na Državnoj maturi, dodijeljene nam nagrade, naš humanitarni i volonterski angažman… Istaknuti su nabolji pojedinci i razredi.

Na sam rođendan, 20. studenoga, u kinodvorani Studentskog centra održali smo priredbu za više od tisuću ljudi. Bili su tu svi djelatnici škole, sadašnji učenici, ali i mnogi bivši, neki od njih maturirali su u Prvoj prije gotovo šezdeset godina. Došli su nam i naši dragi penzići, umirovljeni profesori te kolege koji su kod nas radili tijekom proteklih deset godina. Gosti su nam bili i brojni ravnatelji zagrebačkih škola, a posebno nam je drago što su priredbi nazočili i predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović te ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar, obojica bivši učenici Prve gimnazije. Sama priredba  bila je kolaž najboljih plesnih i glazbenih nastupa naših učenika koji su godinama obogaćivali kulturni život škole. Čitav program, vrlo duhovito i simpatično, vodili su Iva Šulentić i Ivan Vukušić (treba li spomenuti da su i oni bili naši učenici?). Na samom kraju na pozornicu su stali i profesori koji su pjesmom poručili svima da „nije u novcima sve“. Dakako, to je izazvalo ovacije publike.

Tjednima prije događanja u Studentskom centru skupina učenika marljivo je stvarala film o školi snimajući i prikupljajući dojmove nastavnika i učenika. Rezultat je sjajan desetominutni dokumentarac koji dočarava atmosferu i dinamiku škole. Film je premijerno prikazan na svečanoj priredbi. Nevjerojatni  režiserski talent pokazao je učenik Luka Prusec koji je obavio najveći dio posla na stvaranju filma. Čestitke njemu i svim njegovim kolegama koji su se sjajno snašli u ovom poslu!

Sve aktivnosti odvijale su se pod budnim okom male skupine ljudi koji su sve uskladili: profesora Ivana Janjića, Goranke Marković, Marine Vitković i Meri Matušan te socijalne pedagoginje Željke Krakić. Mnoštvo nastavnika dalo je svoj doprinos u prilozima za Ljetografiju, a profesorica Martina Šobar ju je lektorirala.

Ipak, najvažniju ulogu odigrala je naša ravnateljica Dunja Marušić Brezetić pod čijim je odličnim vodstvom sve nastalo. I ispalo sjajno! Ispričana je jedna zaokružena topla priča koja je ispunila naša srca ponosom što smo dio povijesti velike Prve!

 

Meri Matušan, prof.